30 Μαρ 2013

Τρίτη (σερί) και... φαρμακερή νίκη για ΚΑΟΔ

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επιβλήθηκε δίκαια με 74-66 του Κολοσσού και τσέκαρε ουσιαστικά την παραμονή.

Ο ΚΑΟΔ δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στον Κολοσσό Ρόδου και φρόντισε να πάρει προβάδισμα νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μάρκοβιτς ξέφυγε με 22-9 και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του.

Ο Κολοσσός δε μπόρεσε να ακολουθήσει ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο ΚΑΟΔ πήρε διαφορά ασφαλείας 15 πόντων στο ημίχρονο. Πάλμερ και Ρόου ήταν σε πολύ καλή μέρα και ο Κολοσσός δε μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι Ροδίτες κατάφεραν να μειώσουν σε 70-64 ένα λεπτό πριν το τέλος χάρη στα λάθη των γηπεδούχων. Το τελικό 74-66 ήρθε δίκαια για τον ΚΑΟΔ που είχε και τη στήριξη του κόσμου σε μία ακόμη αναμέτρηση.

Ο Πάλμερ με 25 πόντους για ακόμη μια φορά ο κορυφαίος παίκτης του ΚΑΟΔ, ενώ από τον Κολοσσό ο Καλαϊτζής είχε 11 πόντους. Οι "θαλασσί' εξακολουθούν να βρίσκονται στο... "κόκκινο" αφού δεν μπόρεσαν να απομακρυνθούν από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Διαιτητές: Πηλοϊδης - Μητσόπουλος - Διαμαντής.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-25, 56-44, 74-66.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 8 (1), Ακεψιμαϊδης 3 (1), Μπένας, Μισέλ 7, Μπάβτσιτς 9 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Κακαρούδης 6 (1), Ζάρας, Ιωάννου 3 (1), Πάλμερ 25 (1 τρίπ., 14 ριμπ., 6 ασ.), Ρόου 13 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Γεωργαλής 5 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Κουμπούρας 9, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 11 (1), Καλαμπόκης 5, Άουτερμπριτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 4, Λάνγκφορντ 7, Καπελάν 7 (1), Όσμπι 9.