2 Δεκ 2012

ΚΑΟΔ: Ήττα από την Καβάλα στη Δράμα!

Το ελληνικό πρωτάθλημα δεν έχει πλέον ομάδα χωρίς νίκη… Στο ντεμπούτο του Άγγελου Κορωνιού στον πάγκο της, η Καβάλα, παρά την απουσία του Γιάννη Γκαγκαλούδη, πήρε μεγάλο διπλό στη Δράμα επί του ΚΑΟΔ μe 72-73 και άρχισε να ελπίζει στην παραμονή!

Το ματς ήταν συγκλονιστικό με συνεχείς ανατροπές. Η Καβάλα είχε σε μεγάλη μέρα τον Άντονι Γκράντι με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και το σημαντικό τρίποντο που τηνμ έβαλε μπροστά με 67-69. Στο τέλος ο Χριστόφορος Στεφανίδης «καθάρισε» με κρίσιμο ριμπάουντ και 2 βολές, ενώ «κλειδιά» για τη νίκη ήταν ο Στυλιανού και ο Πάνος. Στον αντίποδα ο ΚΑΟΔ πλήρωσε την αστοχία του (13/34 δίποντα, 16/25 βολές) και τα 18 λάθη του.

Μετά το ισορροπημένο ξεκίνημα (5-5) η Καβάλα «πάτησε γκάζι» και με τον Κόλεναν να σκοράρει και τον Γκράντι να μοιράζει (3ασ.) πήρε σημαντικό προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 11-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΚΑΟΔ έκανε την αντεπίθεσή του και μετέτρεψε το 13-24 σε 26-26 με σερί 13-2, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε με 31-28. Όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-7 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 31-35, με αποκάλυψη τον Στυλιανού (3/5τρ.).

Ο ΚΑΟΔ ισορρόπησε εκ νέου (37-37) και με τρίποντο του Κακαρούδη προηγήθηκε με 44-37, με συνολικό σερί 9-0. Με πρωταγωνιστές τους ψηλούς της η Καβάλα μείωσε σε 47-44 αλλά ο Κακαρούδης «ζεστάθηκε» και έγραψε το 50-44. Για τα καλά είχε «ζεσταθεί» και ο Νόουλς και οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα (54-47 στο 30’) με ένα συνολικό 23-12 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Καβάλα δεν τα παράτησε. Με τον Μίτροβιτς να σκοράρει μείωσε στον πόντο (56-55) και με τρίποντο του Μανωλόπουλου πέρασε 56-58, με σερί 2-11 και μπλοκάροντας τους γηπεδούχους. Ο Νόουλς με πέντε συνεχόμενους πόντους ξανάβαλε μπροστά τον ΚΑΟΔ (63-61). Το τρίποντο του Στεφανίδη κράτησε ζωντανούς τους φιλοξενούμενους (67-66) και η «βόμβα» του Γκράντι τους ξανάβαλε μπροστά με 67-69. Νόουλς και Πάλμερ αστόχησαν σε δύο τρίποντα και ο Κόλεμαν με 1/2 βολές έγραψε το 67-70. Ο Ντέιλ ευστόχησε σε δύο βολές (69-70) και ο Κόλεμαν είχε πάλι 1/2 (69-71). Ο Νόουλς αστόχησε και ο Στεφανίδης πήρε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-33, 54-47, 72-73.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Νόουλς 15 (3τρ., 5κλ.), Καλαϊτζίδης 5 (1), Μπορόβνιακ 3, Μισέλ 6 (14ρ.), Κάρτερ 2, Κακαρούδης 15 (4), Ντέιλ 5, Ζάρας 4, Ιωάννου, Πάλμερ 17 (1τρ., 8ρ., 4ασ.).

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 10, Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 12 (1τρ., 6ρ.), Στυλιανού 12 (4τρ., 7ρ.), Στεφανίδης 7 (1τρ., 5ρ., 4ασ.), Γκράντι 12 (2τρ., 6ρ., 9ασ., 3κλ.), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7 (1), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 9.