20 Οκτ 2012

Θρίαμβος ΚΑΟΔ στη δεύτερη παράταση! (PICS)

Μεγάλη νίκη μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα πήρε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος κέρδισε στη δεύτερη παράταση τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 89-92!

Το ματς έσπασε καρδιές και ήταν το δεύτερο σε δύο αγωνιστικές που κρίθηκε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο! Οι Δραμινοί έδειξαν χαρακτήρα και στο τέλος της κανονικής διάρκειας γύρισαν το ματς, ενώ στη δεύτερη παράταση ήταν πιο ψύχραιμοι. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από τον Απόλλωνα ο Βλάντο Πέτροβιτς με 33 πόντους… θυμήθηκε τα νιάτα του.

Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 13-18 στο 10' με κορυφαίο τον Κακαρούδη, όμως οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στη δεύτερη περίοδο και με μπροστάρη τον Πέτροβιτς πέρασαν με 37-27.

Οι Αχαιοί κράτησαν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (53-45) και στην τέταρτη περίοδο ήρθε η σειρά του ΚΑΟΔ για αντεπίθεση. Με τον Κάρτερ η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη μείωσε σε 65-63, όμως μία βολή του Λιανού και ένα τρίποντο του Πέτροβιτς ξανάστειλαν τη διαφορά στους 6 (69-63). Ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 69-67 με τους Κάρτερ, Ιωάννου.και ο Γκραντ με 1/2 βολές έγραψε το 70-67. Ο Κακαρούδης με βολές μείωσε στον πόντο (70-69) και στη συνέχεια ο Πέτροβιτς ευστόχησε μόνο στην πρώτη (71-69). Ο Ζάρας στη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο με 5 σερί πόντους ο Πέτροβιτς έγραψε το 76-74 αλλά ο Ζάρας ισοφάρισε 76-76 και ο Καλαϊτζίδης έδωσε προβάδισμα στον ΚΑΟΔ με 76-78. Ο Πέτροβιτς ισοφάρισε σε 78-78 (επτά σερί πόντοι στην παράταση) αλλά ο Κάρτερ με κάρφωμα έγραψε το 78-80. Ο Γκραντ με 2/2 βολές ισοφάρισε εκ νέου (80-80). Ο Ζάρας «ξαναχτύπησε» (80-82) αλλά ο Πέτροβιτς ήταν πάλι εκεί (82-82) και οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση!

Το ματς συνέχιζε να «σπάει καρδιές». Ο Καλαϊτζίδης έβαλε μπροστά τον ΚΑΟΔ με 86-87. Ζαφείρης και Πέτροβιτς έγραψαν το 89-87. Ο Πάλμερ με βολή μείωσε σε 89-88 και ο Κάρτερ έγραψε το 89-90. Ο Πάλμερ έκανε το κλέψιμο στον Πέτροβιτς και με 2/2 βολές έκανε το 89-92, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-27, 53-45, 71-71 (κ.δ.), 82-82 (α’ παρ.), 89-92.

ΑΠΟΛΛΩΝ: ΜακΚόλουμ 12 (1τρ., 11ρ.), Καπερώνης, Γκραντ 24 (1τρ., 8ρ., 4ασ.), Θανόπουλος, Λιανός 3, Ουόκερ 6 (0/7 σουτ), Πέτροβιτς 33 (5), Πελεκούδας, Λυμπέρης 6 (2), Ζαφείρης 1, Τέρνερ 4.

ΚΑΟΔ: Καλαϊτζίδης 7, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 4, Μίσελ 8, Κάρτερ 11 (7ρ., 5ασ.), Κακαρούδης 14 (2τρ., 6ρ., 5ασ.), Ντέιλ 11, Ζάρας 12 (2), Ιωάννου 12 (8ρ.), Πάλμερ 13 (2τρ., 10ρ.), Νιλ.