5 Νοε 2013

Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου Δράμας

Ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι 7οι Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου Δράμας, το τριήμερο 25-26 και 27 Οκτωβρίου. Οι αγώνες ξεκίνησαν το βράδυ της Παρασκευής 25 Οκτωβρίου και ολοκληρώθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής 27 Οκτωβρίου.

Συγκεκριμένα οι αγώνες που πραγματοποιήθηκαν ήταν: ο αγώνας  υπεραπόστασης  μήκους 160 χιλιομέτρων  (V.F.U.T), ο αγώνας  υπεραπόστασης  μήκους 106 χιλιομέτρων  (N.T.R) ο αγώνας  Παρανέστιο Μονοπάτι (P.P) μήκους  46 χιλιομέτρων, ο αγώνας Nestos Trail μήκους  10 χιλιομέτρων, οι αγώνες Άλκιμοι Παίδες I και II για παιδιά ηλικίας 10-13 και 14 -17 ετών και ο αγώνας Special VFT που απευθύνεται σε παιδιά με ειδικές ικανότητες. Επίσης στους αγώνες της διοργάνωσης συμμετείχαν περίπου 800 αθλητές και αθλήτριες εκ των οποίων 35 ήταν από 21 διαφορετικές χώρες.

Παράλληλα με τους αγώνες λειτούργησε έκθεση του Πολεμικού Μου-σείου Θεσσαλονίκης με θέματα την «Ιστορία της Πολεμικής Αεροπορίας» και «Τα Προεπαναστατικά Κινήματα στη Μακεδονία». Επίσης πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για παιδιά, όπως το θέατρο σκιών από τον Κωσταντίνο Κουγιουμτζή, ζωγραφική προσώπου, θέατρο δρόμου και πολλά παιχνίδια, από τον Κρόκο και Λίνο καθώς και οι Νεστοδρομίες από τον Κώστα Σταμούλη
Στην τελετή λήξης των αγώνων βραβεύθηκαν οι τρεις πρώτοι άνδρες και οι τρεις πρώτες γυναίκες της γενικής κατάταξης όλων των αγώνων  και οι πρώτοι άνδρες  και οι  πρώτες  γυναίκες κάθε  ηλικιακής  κατηγορίας ξεχωριστά, για τους αγώνες V.F.U.T. NTR και P.P και ΝΤ

V.F.U.T

Ειδικότερα στον κορυφαίο αγώνα της διοργάνωσης (V.F.U.T.) νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Γιάννης Κουρκουρίκης με χρόνο 21:17:17, δεύτερος ήταν ο Χρήστος Μαυρίκιος με 22:14:26 και τρίτος ο Θανάσης Κανελλόπουλος με 22:47:04. Στην κατηγορία των ανδρών Μ20, πρώτος νικητής ήταν  ο Μωυσής Φολτόπουλος  με 23:54:19, στην κατηγορία των ανδρών Μ30 νικητής ήταν ο Χρήστος Μαυρίκιος με χρόνο 22:14:26, στην κατηγορία των Μ40 νικητής ήταν ο Γιάννης Κουρκουρίκης με χρόνο 21:17:17 και στην κατηγορία Μ50+ νικητής αναδείχθηκε ο  Μπάγιος Ιωάννης με 27:06:58

Επίσης στον ίδιο αγώνα στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Αμαλία Ματθαίου με χρόνο 29:11:17, δεύτερη Gabby Nagele με 31:17:50 και τρίτη η Γεωργία Μήτσιου με χρόνο 37:56:20. Τέλος στην κατηγορία γυναικών W30 νικήτρια αναδείχθηκε η Γεωργία Μήτσιου με χρόνο 37:56:20, στην κατηγορία W40 πρώτη ήταν η Ματθαίου Αμαλία με 29:11:17

NTR

Στον δεύτερο αγώνα υπεραπόστασης των 106 χιλ. πρώτος νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Γιώργος Φώτογλου με χρόνο 12:46:23, δεύτερος ο Alexandar Domazetovic με 13:38:32 και τρίτος ο Ηρακλής Μαντζούρης με 14:05:11. Στην κατηγορία ανδρών Μ20 νικητής ήταν ο Alexandar Domazetovic με 13:38:32, στην κατηγορία των Μ30 νικητής ο  Γιώργος Φώτογλου με χρόνο 12:46:23, στην κατηγορία των Μ40 νικητής ήταν ο Νίκος Φερεντζάκης με χρόνο 15:06:54 και στην κατηγορία των Μ50+ νικητής ο Κώστας Βάσιος με χρόνο 17:58:08

Στον ίδιο αγώνα στις γυναίκες πρώτη νικήτρια η Rannelle McCoy με 15:14:15, δεύτερη η Maria Nikolova με 16:12:56 και τρίτη η Ναταλία Παπουνίδου με 16:55:20. Στον ίδιο αγώνα στην κατηγορία των W20 νικήτρια αναδείχθηκε η Σοφία Κρανά με χρόνο 20:59:35, στην κατηγορία των W30 νικήτρια ήταν η Rannelle McCoy με χρόνο 15:14:15 και στην κατηγορία των W40 νικήτρια η Ναταλία Παπαουνίδου με χρόνο 16:55:20

P.P

Στον αγώνα Παρανέστιο Μονοπάτι (P.P.) νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Φωτιάδης με χρόνο 04:13:48, δεύτερος  ο Θανάσης Κοντογιάννης με χρόνο 04:13:50 και τρίτος  ο Tony Petkov με χρόνο 04:14:00.  Στην κατηγορία ανδρών Μ20 πρώτος αναδείχθηκε ο Tony Petkov με χρόνο 04:14:00, στην κατηγορία των Μ30 ο Αλέξανδρος Φωτιάδης με χρόνο 04:13:48, στην  κατηγορία ανδρών Μ40 πρώτος αναδείχθηκε o Θανάσης Κοντογιάννης με χρόνο 04:13:50,

Στις  γυναίκες  πρώτη αναδείχθηκε  η Μαρία Μαλάϊ  με χρόνο  05:02:54, δεύτερη η  Ειρήνη Γιώτη με 05:29:33 και τρίτη η  Κική Αρσένη με 05:37:10. Στον ίδιο αγώνα στην κατηγορία γυναικών W20 νικήτρια η  Μαρία Μαλάϊ  με χρόνο  05:02:54, στην κατηγορία W30 νικήτρια η Νικολέτα Γεράρδη με χρόνο 05:42:26, στην κατηγορία W40 νικήτρια η  Ειρήνη Γιώτη με 05:29:33  και στην κατηγορία γυναικών  W50+ νικήτρια η Γεωργία Βλαχοδήμου με χρόνο 08:54:50

N.T

Στον αγώνα Nestos Trail στους άνδρες πρώτος τερμάτισε ο  Γιώργος Σταμούλης, με δεύτερο τον Σταύρο Καλαμπάκα και τρίτο τον Δημήτρη Ηλιόπουλο. Στην κατηγορία Μ20 νικητής ήταν ο Γιώργος Σταμούλης, στην κατηγορία Μ30 νικητής ο  Σταύρος Καλαμπάκας, στην κατηγορία Μ40 ο Τέλης Κεχαγιάς και στην κατηγορία των Μ50+ ο Θανάσης Καρατζίδης.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε  η Αικατερίνη Κουκάκη, δεύτερη Μάρθα Παπαζαχαρία και τρίτη Όλγα Βαρτσιώτη. Στην κατηγορία  W20 νικήτρια η Bozalova Zdravka, στην κατηγορία W30 νικήτρια η Μάρθα Παπαζαχαρία, στην κατηγορία W40 Αικατερίνη Κουκάκη και στην κατηγορία W50+ η Σοφία Γουδεσίδου

AP I

Στον αγώνα Άκιμοι Παίδες Ι (Α.Ρ 1) πρώτος τερμάτισε ο Λεόντιος Κοτρόπουλος, δεύτερος ο Χρήστος Τσακιρίδης και τρίτος ο Κων/νος Τρουμπούκης.

Στα κορίτσια πρώτη τερμάτισε η Χρυσούλα Βασιλειάδου, δεύτερη η Κυριακή Ζήκα και την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι  Αλεξάνδρα Ξανθοπούλου  και Σοφία Κουκουλίδου

AP II

Στον αγώνα Άκιμοι Παίδες ΙΙ (Α.Ρ 2) πρώτος τερμάτισε ο Κων/νος Ζαΐμης, δεύτερος ο Λευτέρης Ανδρονικίδης και τρίτος ο Γιώργος Καρασακαλίδης Στα κορίτσια πρώτη τερμάτισε η Μαρία Ζαφειροπούλου

SVUT

Στον αγώνα SpecialVFT στα αγόρια πρώτος τερμάτισε ο Κων/νος Αράπης, δεύτερος ο Αναστάσιος Γρηγοριάδης και τρίτος ο Γεώργιος Παρουσίνας.
Στα κορίτσια πρώτη τερμάτισε η Βάσω Μητρούση, δεύτερη η Καλλινίκη Βαλαμίου και τρίτη η Ελένη Τσεντεμεΐδου.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που έλαβαν μέρος στους αγώνες και των οποίων ο αριθμός ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Επίσης ευχαριστούμε θερμά τους υποστηρικτές, τους χορηγούς και τους 650 και πλέον εθελοντές που έδωσαν την ψυχή τους για την αρτιότητα της διοργάνωσης.

Όλα κύλησαν ομαλά κατά την διάρκεια των αγώνων και σε λίγο καιρό ξεκινούν οι προετοιμασίες και ο προγραμματισμός για την 8η διοργάνωση των Αγώνων Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου VFT 2014, η ημερομηνία της οποίας θα ανακοινωθεί σύντομα.