10 Νοε 2013

Δραματική νίκη διά χειρών Μπράουν, Μπάβτσιτς!

Ο ΚΑΟΔ πήρε δραματική νίκη επί του Ηλυσιακού με 76-73 και κατέκτησε το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο ΤζέιΚόβαν Μπράουν και ο Έντον Μπάβτσιτς, οι οποίοι πέραν των πόντων τους (19 και 15 αντίστοιχα) «μίλησαν» στο κρίσιμο σημείο. Στον αντίποδα, στράφι πήγε η εντυπωσιακή απόδοση του «Ντι Τζέι» Στέφενς.

Ο ΚΑΟΔ «χτύπησε» από το ξεκίνημα στους ψηλούς. Μπάβτσιτς και Βον φόρτωσαν με φάουλ τους Μποντζ και Δορκοφίκη και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 22-16 στο δεκάλεπτο και διατήρησαν την πρωτοπορία στο ημίχρονο (42-34). Ο Μπάβτσιτς μετρούσε ήδη 12 πόντους με 9/12 βολές (11 είχε ο Ζάρας), ενώ οι βασικοί ψηλοί των φιλοξενούμενων είχαν από 4 φάουλ.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο μέρος, μείωσε σε 49-47 και ισοφάρισες σε 52-52, αλλά οι Δραμινοί απάντησαν με σερί 7-0 (59-52) πριν το 60-55 του 30’.

Με 8 σερί πόντους του Στέφενς ο Ηλυσιακός μετέτρεψε το 63-55 σε 63-63. Ο Μπράουν πήρε το όπλο του και ο ΚΑΟΔ πέρασε με 69-63. Όμως με δύο καλάθια και φάουλ από Σμιθ, Μποντζ και καλάθι του Άντερσον οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 69-71! Με βολές του Μπάβτσιτς και καλάθι και φάουλ του Μπράουν ο ΚΑΟΔ πέρασε 74-71, πριν μειώσει ο Ιωάννου. Ο Μπάβτσιτς με «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 76-73 και στην τελευταία επίθεση του Ηλυσιακού ο Καυκής και ο Στέφενς αστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-34, 60-55, 76-73.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 3 (1), Τζόουνς 10 (5ρ., 3ασ., 5λ.), Μπράουν 19 (3), Βον 11 (10ρ.), Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάντσιτς 16 1τρ., 6ρ.), Ζάρας 13 (2), Μπένας 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 8 (1), Αντωνάκης 5 (1), Χατζής 5 (1), Ζούμπος, Δορκοφίκης 3 (1), Στέφενς 16 (1τρ., 14ρ.), Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 11, Άντερσον 4.