26 Οκτ 2013

Σούπερ ο ΚΑΟΔ, στοπ στον Πανιώνιο, με Τζόουνς και Μάρκοβιτς!

Μεγάλη νίκη για τον ΚΑΟΔ που μετά από πολύ καλή εμφάνιση ζευγάρωσε τις επιτυχίες του στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς έστησε «μπλόκο» στον αήττητο ως την 3η αγωνιστική της Α1 σε Ελλάδα κι Ευρώπη Πανιώνιο , τον οποίο νίκησε στο «Δ. Κραχτίδης» με 76-63.

Η πρώτη περίοδος ήταν μοιρασμένη, με τις ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ και την συμπλήρωση των 10΄ να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (18-17).  Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε στο 16’ με 30-22, αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Πανιωνίου. Οι φιλοξενούμενοι «βρήκαν» τις λύσεις από την άμυνά τους και με τους ΜακΚόλουμ, Μπατή και Λάνγφορντ να την οδηγούν επιθετικά έτρεξε σερί 0-13 κι έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (30-35).

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα μισά σχεδόν του τρίτου δεκαλέπτου (43-44, 36’), με τους γηπεδούχους, όμως, να πατούν το «γκάζι» στη συνέχεια και να κλείνουν την περίοδο στο +8 (54-46). Ο Πανιώνιος επιχείρησε να αντεπιτεθεί στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΜακΚόλουμ στους 7 πόντους (61-54, 35’), αλλά ο ΚΑΟΔ έμεινε ψύχραιμος, διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-35, 54-46, 76-63

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Τσόβιτς 11 (8 ριμπ.), Λάζεριστ 20 (2), Πολκ 8, Βον, Μάρκοβιτς 18 (2), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 11 (10 ριμπ.), Ζάρας 3 (1), Μπένας. Χρυσικόπουλος 5 (1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17 (1), Ντούβνιακ 11 (3), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας 2, Μπατής 6 (1), Λάνγκοφορντ 5, Μισέλ, Σίμτσακ 6, Σαλούστρος.