8 Δεκ 2013

ΚΑΟΔ: Επιστροφή στις νίκες (83-82)!

Σημαντική νίκη – ανάσα πέτυχε ο ΚΑΟΔ επί του Ρεθύμνου με 83-82, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς ήταν αποτελεσματική επιθετικά, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Τζόουνς, Μάρκοβιτς, Μπράουν και τον Μπάβτσιτς ιδιαίτερα αποτελεσματικό από τη γραμμή του φάουλ (9/11 βολές).

Το ματς ήταν για γερά νεύρα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ και στο 10’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-17, ενώ στο ημίχρονο οι Κρητικοί πέρασαν με 42-43. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (61-60). Στην τέταρτη περίοδο ο ΚΑΟΔ αποσπάστηκε με 71-63 αλλά το Ρέθυμνο απάντησε με σερί 0-8 και ξανάφερε το ματς στα ίσια (71-71).

Όλα κρίθηκαν στο νήμα. Ο Ζάρας ήταν ψύχραιμος με 3/4 βολές (83-79) ενώ ενδιάμεσα Χαρτ και Καλαμπόκης έχασαν κρίσιμα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους. Το τρίποντο του Ράιτ στην εκπνοή ήταν… ανώδυνο για τον ΚΑΟΔ ο οποίος πήρε τη σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 42-43, 61-60, 83-82

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Τσόβιτς, Τζόουνς 19 (2), Μπράουν 17, Βον 4, Μάρκοβιτς 18 (4), Σπυριδωνίδης 5 (1), Μπάβτσιτς 13, Ζάρας 5, Μπένας 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χαρτ 9 (1/5δ., 1/6τρ.), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4 (5ασ.), Αγγελόπουλος 6, Ράιτ 19 (4), Καλαμπόκης 6 (2τρ., 6ρ., 4ασ.), Λάτοβιτς 10 (1τρ., 10ρ.), Αλεξάντερ 4 (1),Άρμπετ 10 (2), Γκάμπριελ 14.