2 Φεβ 2013

ΚΑΟΔ: Πικρή ήττα στην παράταση

Μολονότι πήγε να αυτοκτονήσει, η ομάδα της Πάτρας «λύγισε» τον ΚΑΟΔ στην παράταση με 101-88 (76-76κ.α.) και δείχνει να καθιερώνεται στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Έρικ ΜακΚόλουμ.

Ο Απόλλωνας πανηγύρισε σε εκτός έδρας παιχνίδι μετά από περίπου δύο μήνες (σ.σ. η προηγούμενη ήταν στις 8/12 όταν είχε επικρατήσει του Πανελευσινιακού), την ώρα που οι Δραμινοί δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης στο «σπίτι» τους από τις 15/12. Ο Κώστας Κακαρούδης έκανε μεγάλη ζημιά στην αντίπαλη άμυνα στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ να προηγηθεί με 34-26 (15’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με πρωτοστάτες τους Κίτον Γκραντ και Ντίνο Έρτσεγκ απάντησαν με επιμέρους 17-4, περνώντας μπροστά με 43-38. Γενικότερα, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα εκμεταλλεύτηκαν την πολύ καλή απόδοση τους στην τρίτη περίοδο (σ.σ. επιμέρους 20-11) και ξέφυγαν με 45-54.

Σόου ΜακΚόλουμ

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ είχε μόλις 4 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα ωστόσο στη συνέχεια πήρε «φωτιά». Ο Αμερικανός γκαρντ κράτησε σχεδόν μόνος του την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο, όπου προηγήθηκε με 73-66 (39’), ωστόσο ο αγώνας πήγε στην παράταση. Συγκεκριμένα, ο Νίκος Αργυρόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 70-73 στα 15’’, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να μην κάνουν φάουλ κάτι που πλήρωσαν αφού ο Πρέστον Νόουλς με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Ο ΜακΚόλουμ όμως ήταν αποφασισμένος να μην φύγει ηττημένος από το παρκέ και μετά τους 16 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα στο έξτρα πεντάλεπτο (σ.σ. είχε συνολικά 11) και έδωσε προβάδισμα νίκης (80-89) στον Απόλλωνα που έφτασε εν τέλει στο σημαντικό «διπλό».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 36-34, 47-54, 76-76 (κ.α.), 88-101

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 18(3τρ., 11ρ.), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαϊδης 4(1), Μίσελ 3, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 12(10ρ.), Ζάρας 4, Ιωάννου 17(1), Πάλμερ 14, Ρόου 11(3).

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 31(4/6τρ.), Αργυρόπουλος 5, Καπερώνης, Γκραντ 28(3), Λιανός, Έρτσεγκ 13(2τρ., 13ρ.), Πέτροβιτς 14(2), Πελεκούδας, Ζαφείρης 2, Τέρνερ 8, Κρόλο.