18 Μαρ 2012

ΠΑΟΚ - ΚΑΟΔ 77-59

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ στο κλειστό της Πυλαίας με 77-59.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου διατηρούσαν από τα πρώτα λεπτά του ματς το προβάδισμα στο σκορ, όμως στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να αποσπαστούν και να επιβάλουν το παιχνίδι τους απέναντι στους Δραμινούς.

Ο Νίκος Παππάς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ, σημειώνοντας 20 πόντους, ενώ ο Δήμος Ντικούδης είχε 14. Από τον ΚΑΟΔ ο Μπένας σημείωσε 14 πόντους και ο Τσέρανιτς 12.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τον Νίκο Παππά να προηγηθεί στο δεύτερο λεπτό με 4-2. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εκείνος που ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας το σκορ στο 7-4 , προτού ο Αθηναίου με καλάθι και στη συνέχεια με 1/2 βολές ισοφαρίσει σε 7-7 για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη.

Ο Στίγκερς θα σημειώσει το 10-7, ενώ ο Ντικούδης θα κάνει το 12-7. Η διαφορά θα ανέβει στους 7 πόντους με καλάθι του Άλεξιτς, με τον Κιτσούλη να κάνει μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων ο 14-10. Ο Στίγκερς με κάρφωμα θα πετύχει το 16-10, ο Παππάς θα κάνει το 18-14, με τον Κιτσούλη ξανά να μειώσει σε 18-17.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά θα ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες στο 20-20, καθώς ο Χαντ ισοφάρισε με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Κακαρούδης, ευστοχώντας σε τρίποντο θα σημειώσει το 22-23, με τον Μιχάλη Γιαννακίδη στο 14' να κάνει το 27-23 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Ο ίδιος παίκτης στο 16' θα κάνει το 30-25, ο Μισέλ με κάρφωμα θα μειώσει σε 30-27 και ο Στίγκερς θα ανεβάσει την διαφορά στους πέντε πόντους (32-27).

Ο Δήμος Ντικούδης στη συνέχεια θα πετύχει το 36-29 και ο Νίκος Παππάς με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 38-29 για τον ΠΑΟΚ, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Πάτησε γκάζι...

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ θα ανεβάσει την απόδοση του και θα καταφέρει να αυξήσει την διαφορά του από τον ΚΑΟΔ, ο οποίος έπαιζε πολύ συγκεντρωμένα κόντρα στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Ο Μπένας στο 24' θα μειώσει σε 42-32 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ντικούδης θα σημειώσει το 44-32. Στο 27' ο Ντούβνιακ θα κάνει με τρίποντο το 50-39 και ο Άλεξιτς με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 54-39.

Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και θα καταφέρει να κλείσει την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων, η οποία είναι και η μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση (60-43), με καλάθι του Άλεξιτς.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ είχε βάλει τις βάσεις για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Στίγκερς θα κάνει το 69-49 στο 35', με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη με 77-59 μετά από καλάθι του Δήμου Ντικούδη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-29, 60-43, 77-59.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 9(1), Στίγκερς 11(1), Αράπης, Άλεξιτς 7(1), Ντούβνιακ 6(1), Ντικούδης 14, Πέτγουεϊ 4, Παππάς 20(1), Γιαννακίδης 5(1), καλλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 3(1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7(1), Αθηναίου 3, Μισέλ 2, Χούμας, Κιτσούλης 6(2), Τσέρανιτς 12, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 3(1), Μπένας 14.