4 Φεβ 2012

ΚΑΟΔ : Στις λεπτομέρειες η ήττα από τον Άρη

Επιτέλους νίκη για τον Αρη έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες, με τους "κίτρινους" να επιστρέφουν στις επιτυχίες απέναντι στον μαχητικό ΚΑΟΔ με 77-70, "καθαρίζοντας" το ματς στα δύο τελευταία λεπτά.

Το ματς

Σίγουρα δεν θα άρεσε στους οπαδούς του Αρη η εικόνα της ομάδας τους στην πρώτη περίοδο, με τον ΚΑΟΔ να είναι σαφώς καλύτερος, εγκλωβίζοντας τους μετριότατους γηπεδούχους, αφού κατάφερε να τον κρατήσει μόλις στους 12 πόντους. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Καλαφατάκη μπροστά με 12-19.

Ολική επαναφορά για τον Αρη στην δεύτερη περίοδο, με το επιμέρους σκορ να τα λέει όλα (25-11)! Οι "κίτρινοι" έδειξαν εικόνα... ομάδας, επέστρεψαν εντυπωσιακά μετά τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου και το δεύτερο δεκάλεπτο να του ανήκει ολοκληρωτικά. Ο ΚΑΟΔ κατόρθωσε να κρατήσει μία διαφορά οκτώ πόντων μέχρι το 26', όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν όχι μόνο να τους φτάσουν, αλλά και να τους ξεπεράσουν στο σκορ και το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 37-30.

Μετά την ανάπαυλα, ο σκληροτράχηλος ΚΑΟΔ μπόρεσε να ισορροπήσει το ματς, να "πιάσει" τον Αρη στο σκορ, ο οποίος προσπαθούσε, αλλά δεν έβρισκε τις λύσεις ώστε να ξεφύγει και πάλι. Η περίοδος τελείωσε με τις ομάδες ισόπαλες (54-54) και τα τελευταία δέκα λεπτά αναμένονταν "καυτά"!

Ο Αρης, ωστόσο, έδειξε χαρακτήρα στο τέταρτο και κρισιμότερο δεκάλεπτο και το μόνο που κατάφερε ο ΚΑΟΔ ήταν να μειώσει στους 3 πόντους με δίποντο του Χαντ, στο 38', αλλά μέχρι εκεί... Ο "αυτοκράτορας" δεν άφησε την παρέα του Χαραλαμπίδη να κάνει την ανατροπή, φανέρωσε την απαιτούμενη σοβαρότητα και πήρε σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος με 77-70, επιστρέφοντας στις επιτυχίες...

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Γκούμας, Σταματόπουλος.

Δεκάλεπτα: 12-19, 37-30, 54-54, 77-70.

Αρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 12(1), Κερούς 11( τρίπ., 6 ριμπ.), Ταπούτος 12(1τρίπ., 6 ριμπ.), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 11, Κρούσιτς 3, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μούλντροου 6(1), Βεργίνης 10(2), Δήμας, Βεζένκοφ

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 10(1 τρίπ., 7 ριμπ., 6 ασίστ, 4 κλεψ.), Καρύδας 1, Χαραλαμπίδης 4(6 ασίστ), Αθηναίου 13(3 τρίπ., 4 ασίστ), Ιωακειμίδης, Μίτσελ 11(12 ριμπ.), Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 6, Μπάβτσιτς 7, Κακαρούδης 12(2), Μπένας 6

Πηγή: superbasket.gr