15 Φεβ 2012

ΚΑΟΔ : Πέταξε ψηλότερα από τον Ίκαρο!

Μετά από ένα φινάλε θρίλερ ο ΚΑΟΔ πήρε την νίκη κόντρα στον Ικαρο με 84-80. Οι Χαραλαμπίδης και Μπεκ τα έκαναν όλα για τις ομάδες τους πετυχαίνοντας 26 και 34 πόντους αντίστοιχα, αλλά στο τέλος χαμογέλασε ο Ελληνας παίκτης...

Οι δύο ομάδες προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα σε ένα αγώνα που δεν κρίθηκε παρά στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον ΚΑΟΔ να φεύγει τελικά νικητής από το γήπεδο.

Το ματς:
Προερχόμενοι και οι δύο από σπουδαίες νίκες την προηγούμενη αγωνιστική, ΚΑΟΔ και Ικαρος είχαν από ένα καλό δεκάλεπτο ο καθένας στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρόμελ Μπεκ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έδωσε πνοή και ενέργεια στον Ικαρο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 36-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο μίλησε η εμπειρία του Κώστα Χαραλαμπίδη και σε συνδυασμό με την όρεξη των Γέρανιτς και Αθηναίου ο ΚΑΟΔ έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας οκτώ πόντους διαφορά (64-56).

Ο Ικαρος μπήκε πιο δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει την διαφορά με τον Σκορδίλη, ο οποίος έκανε το 68-65. Ο διαστημικός Ρόμελ Μπεκ έφερε τον Ικαρο μια ανάσα πίσω από τους γηπεδούχους με 75-74 δύο λεπτά πριν από το τέλος.  Ο Μπεκ με δύο βολές 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμόρφωσε το 82-80, αλλά η νίκη πήγε στους Δραμινούς με 84-80.

Διαιτητές: Φούφης - Αφεντουλίδης – Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13 (1), Καρύδας 3, Χαραλαμπίδης 26, Αθηναϊου 6 (2), Ιωακειμίδης, Μισέλ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 12 (1), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7 (2), Μπένας

ΙΚΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 15, Μπάξτερ 8 (1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6 (2), Βασίλιεβιτς 4, Μπέινς 5, Μπεκ 34 (7), Λιούμπισιτς 8