23 Οκτ 2011

Α1 Ανδρών, Περιστέρι - ΚΑΟΔ : 73 - 65

Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο ΚΑΟΔ ο οποίος πάλεψε το παιχνίδι, αλλά στερήθηκε εμπειρίας και ψυχραιμίας στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Ο αγώνας:

Παίζοντας στην έδρα του, το Περιστέρι μπήκε στο παρκέ, πιο αποφασισμένο και ξέφυγε με 7-2 στο 3ο λεπτό του αγώνα. Το 2-0 με το οποίο προηγήθηκε ο ΚΑΟΔ στο ξεκίνημα ακολουθήθηκε από ένα επιμέρους 15-2 των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε μεγάλη ευστοχία από τα 6.75μ. (4/7) κι έτρεχε στον αιφνιδιασμό με κάθε ευκαιρία. Η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους (16-4) και τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-12.

Με την έναρξη της β΄περιόδου, το Περιστέρι ξέφυγε με νταμπλ σκορ (24-12), ωστόσο από εκεί κι έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΚΑΟΔ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των γηπεδούχων. Με τους Ζάρα και Χαραλαμπίδη να σηκώνουν το βάρος επιθετικά και να σημειώνουν από κοινού 23 πόντους, οι νεοφώτιστοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 με το οποίο πλησίασαν στον πόντο (28-27).

Τελικά, ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε σε 31-31, ενώ ο Καρύδας έγραψε το 31-33 του ημιχρόνου με το οποίο έφυγαν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια. Το Περιστέρι είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα του ΚΑΟΔ και είχε μεγάλη αστοχία σε όλες τις κατηγορίες (6/10 βολές, 5/13 δίποντα και 5/15 τρίποντα) που οφειλόταν σε βιαστικές επιθέσεις.

Ζωντανό το Περιστέρι με Σκοτ

Η ευστοχία του Περιστερίου στα σουτ τριών πόντων επέστρεψε στην γ' περίοδο και πέτυχε ορισμένα μεγάλα καλάθια. Ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου έκανε το σκορ (36-35), όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή συγκέντρωση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΚΑΟΔ. Με σερί 7-0 από τους Χαραλαμπίδη και Τσέρανιτς ξέφυγε με 39-44, έχοντας επιβάλει το ρυθμό του.

Ωστόσο, ο Έρνεστ Σκοτ με τρία διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισε σε 48-48, κρατώντας ζωντανό το Περιστέρι. Η λήξη της γ΄περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 50-50 και το ματς ανοικτό.

Στο δ' δεκάλεπτο, οι Δραμινοί ξέφυγαν με 50-55, όμως το Περιστέρι απάντησε με ένα σερί 11-0 που του επέτρεψε να πάρει διαφορά 6 πόντων (61-55) και να πάρει το προβάδισμα του αγώνα.

Με τρίποντο του Καρύδα ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 63-60, ενώ πλησίασε και στο καλάθι (63-61).

Πάντως, ο Σκοτ μίλησε και πάλι στο 38' όταν με τρίποντο έγραψε το 66-61 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων στους 10 πόντους (73-63), πριν ο Χαραλαμπίδης γράψει το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 31-33, 50-50, 73-65

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7, Καυκής, Ψαρόπουλος, Πούλκο 3(1), Γιαννόπουλος 11(3), Μανωλόπουλος 8, Σκοτ 12(4), Πέτρουλας 3(1), Ρόμπι 22(1), Ζίμιτς, Μότσνικ 7.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 2, Καρύδας 7(1), Χαραλαμπίδης 21(1), Αθηναίου, Ιωακειμίδης, Μίτσελ, Χούμας, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 7, Ζάρας 13(2), Φλάουερς 15.