5 Φεβ 2014

Στην παράταση έχασε μεγάλη ευκαιρία ο ΚΑΟΔ

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο ΚΑΟΔ να γίνει η πρώτη ομάδα που σε μια σεζόν θα κερδίσει Ολυμπιακό Παναθηναικό τα τελευταία χρόνια. Τελικά οι Δραμινοί ηττήθηκαν στην παράταση 85-87 με τον Βον να χάνει ευκαιρία για νέα παράταση.

Ο ΚΑΟΔ είχε οίστρο στο ξεκίνημα έξω από τα 6.75 και με 4/8 τρίποντα (3/3 ο Στίγγερς) ήταν μέσα στο ματς (23-23 στο 13΄), την ώρα που ο Παναθηναικός κτυπούσε μέσα στην ρακέτα με καλά ποσοστά (7/11δ). Μάλιστα οι Δραμινοί με επιμέρους σκορ 9-2 πέρασαν 32-31 (17΄), ωστόσο ο Παναθηναικός είχε τις λύσεις με πολυφωνία στην επίθεση και συνεχές ροτέισον και πέρασε 36-40 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ριμπάουντ (16-13), τις βολές (12/17), αλλά τα λάθη (8-6) και τα ελαφρώς χειρότερα ποσοστά (10/22 σουτ έναντι 13/26 του Παναθηναικού) ήταν τα στοιχεία που έστειλαν στα αποδυτήρια προηγούμενους τους “πράσινους”. Στην 3η περίοδο και μετά από ένα μίνι αιφνιδιασμό του Παναθηναικού ο Τζόουνς πήρε το όπλο του και με 9 πόντους (βοήθησε και ο Μπράουν) έβαλε οδηγό τον ΚΑΟΔ με 51-48 (17΄) και σερί 8-1. Οι Δραμινοί σε αυτό το διάστημα κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και ανέβασαν πολύ τα ποσοστά τους. Ο Μασιούλις έκοψε τον ρυθμό του ΚΑΟΔ αλλά τα λάθη των φιλοξενούμενων και δύο τρίποντα (7/16 στο 30΄οι γηπεδούχοι που είχαν σε αυτό το διάστημα και 13/23 δίποντα) από τον Μπράουν... 59-51 (29.30).

Στην ζώνη του ΚΑΟΔ ο Παναθηναικός εκτελούσε μόνο με τρίποντα, αλλά έκανε λάθη και οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακά ποσοστά ήταν συνεχώς μπροστά (67-63 στο 36΄). Ωστόσο η ποιότητα των παικτών του Πεδουλάκη, η καλή άμυνα στο τέλος και οι Λάσμε, Φώτσης έκαναν το 67-70 (39΄), αλλά τίποτε δεν τελείωσε. Ο Στίγγερς στα 42΄΄ έδωσε προβάδισμα 71-70 στοιν ΚΑΟΔ, στα 25΄΄ ο Διαμαντίδης με δύο βολές έκανε το 71-72 και ο Βον στα δύο δέκατα με 1/2 βολές μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε ελέυθερο τρίποντο του Στίγγερς έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 77-75, αλλά μετά τις 1/2 βολές του Βον για το 80-81 στα 45΄΄ ο Μασιούλις σε ένα αναγκαστικό τρίποντο λόγω λήξης χρόνου έκανε το 80-84 στα 23΄΄. Ο Μπράουν στα  17΄΄ με τρίποντο μείωσε 83-84 , ο Κάρι ευστόχησε σε μια βολή αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το ριμπάουντ, έκαναν όμως λάθος, ο Μπράουν με 1/2 βολές έδωσε την ευκαιρία στ5ον Διαμαντίδη να κάνει το 84-87 στα 5΄΄ και όλα τελείωσαν, αφού στο 85-87, ο Βον με επιθετικό ριμπάουντ από άστοχη βολή του Τζόουνς κόπηκε από τον Λάσμε.

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-40, 59-53, 72-72, 85-87

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 23, Στίγγερς 11, Μπράουν 27, Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Μπάβσιτς 6, Ζάρας, Μπένας 2

ΠΑΟ: Μπράμος 3, Κάρι 5, Μπατίστ 2, Φώτσης 3, Ούκιτς 6, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 18, Γκιστ 7, Παππάς 3, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 18.