23 Νοε 2013

Μεγάλο διπλό του Κολοσσού στη Δράμα!

Μεγάλη νίκη μέσα στη δράμα επί του ΚΑΟΔ πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου με 76-79, παίρνοντας μεγάλη ανάσα στην προσπάθειά του να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Οι «θαλασσί» πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, με υπηρεσιακό προπονητή τον Μιχάλη Κουταλιανό στον πάγκο, κάνοντας αντεπίθεση στο τέλος όπου με ένα 0-8 μετέτρεψαν το 70-66 σε 70-74. Ο ΚΑΟΔ πλήρωσε τα πολλά λάθη του (20) και την κακή άμυνα της τέταρτης περιόδου.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 8-12 αλλά ο ΚΑΟΔ απάντησε με 7-0 (15-12) με τον Μπράουν να είναι ασταμάτητος και να φτάνει τους 11 πόντους με 3/3 τρίποντα οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ζάρας ξεκίνησε «ζεστός» και με τη συνδρομή του Μάρκοβιτς έδωσαν αέρα 7 πόντων στην ομάδα τους (30-23). Η διαφορά έφτασε στους 10 (37-27), οι «θαλασσί» απάντησαν με 0-7 (37-34) πριν το 39-34 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια (43-43) αλλά ο ΚΑΟΔ με τον Τσόβιτς να δίνει λύσεις πήρε ένα προβάδισμα (55-50 στο 30’). Ο Κολοσσός πλησίασε εκ νέου (59-57). Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο έγραψε το 64-57 αλλά οι «θαλασσί» επέστρεψαν εκ νέου, με τρίποντο του Στεφανίδη μείωσαν σε 70-69 και με κάρφωμα του Σμιθ πέρασαν 70-71, μετά από λάθος του Μπράουν. Ο Ζάρας έκανε νέο λάθος και ο Παπαντωνίου με τρίποντο έγραψε το 70-74! Μετά τις βολές του Μάρκοβιτς ο Σίμπσν με νέα «βόμβα» έκανε το 72-77 έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Κολοσσού. αφού ο Στεφανίδης ήταν εύστοχος στις τελευταίες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-34, 55-50, 76-79.