18 Φεβ 2013

Έπεσε μαχόμενος ο ΚΑΟΔ!

Με την αναμέτρηση του ΚΑΟΔ με τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική του ΕΣΑΚΕ σε ένα κατάμεστο «Δ. Κραχτίδης». Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 81-91, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων.

Ο αγώνας στα πρώτα 7 λεπτά ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Όμως ο Ολυμπιακός έκανε με ένα σερί 1-8 ξέγυγε με 8 πόντους και πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε και στη δεύτερη περίοδο.
Η ομάδα της Αθήνας ξέφυγε και με 13 πόντους (26-39), αλλά η ομάδα του Μάρκοβιτς αντέδρασε και μείωσε προσωρινά σε 41-44! Μάλιστα, ο Πάλμερ σημείωσε στο ημίχρονο 22 πόντους, το οποίο έληξε 42-50. Ο Αμερικανός παίκτης είχε ranking στο ημίχρονο 28!

Ο ΚΑΟΔ με τρίποντο Μπάβτσιτς μείωσε σε 45-50. Με τρίποντο του ίδιου ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 53-56, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου!Με καλάθι του Κακαρούδη σε μία εντυπωσιακή προσπάθεια μείωσε σε 55-56 και κάπου εκεί ο αγώνας ξεκίνησε από το μηδέν.

Ο ΚΑΟΔ πρόβαλε σθεναρή αντίσταση κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απάντησε και ξαναξέφυγε με 57-66, ένα 1.40 πριν το τέλος.

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14 πόντους.

Ο ΚΑΟΔ δεν τα παράτησε και μείωσε σε 81-87, αλλά ο Ολυμπιακός επικράτησε τελικά με 81-91. Πάλμερ και Μπάβτσιτς είχαν από 29 και 20 πόντους αντίστοιχα για τον ΚΑΟΔ, ενώ ο Σπανούλης είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-50, 60-68, 81-91.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλες 7 (1), Καλαϊτζίδης 1, Ακεψιμαΐδης, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 20 (3), Κακαρούδης 10, Ζάρας 3 (1), Ιωάννου 7 (1), Πάλμερ 29 (1), Ρόου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 10, Άντιτς 10 (2), Σπανούλης 16, Περπέρογλου 8 (1), Σερμαντίνι 11, Σλούκας 8, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6, Κατσίβελης.