19 Ιαν 2013

ΚΑΟΔ: Απόδραση" απ' τη Γούβα με Ζάρα!

Μεγάλη νίκη, σε αγώνα "θρίλερ" πήρε ο ΚΑΟΔ στην Ελευσίνα, επί της τοπικής ομάδας με 74-76! Οι Δραμινοί κατάφεραν να "αποδράσουν" απ' το κλειστό της "Γούβας" χάρη στον εξαιρετικό Ζάρα που είχε 25 πόντους, αλλά και τον φοβερό στην άμυνα Μίσελ, που είχε 7 τάπες!

Ο ΚΑΟΔ κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο και με 28-39 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ζάρα και τις βοήθειες του Πάλμερ και του Κακαρούδη και να κλείσει" το ημίχρονο προηγούμενος με 31-43 χάρη σε μοιράσμενοι σκοράρισμα απ' τους τρεις. Οι γηπεδούχοι με τον Γκίμπσον να παλεύει και τον Λιακόπουλο μόλις στους 4 πόντους έμειναν γρήγορα πίσω παρά τις προσπάθειες τους...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελευσινιακός πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 53-59 με Κυριακόπουλο και Μαγκουνή, αλλά ο ΚΑΟΔ άντεξε με Μίσελ "βράχο" στην άμυνα. Το σκορ πήγε στο 60-64 με τον Λιακόπουλο, έφτασε στο 67-73, με τον Κακαρούδη εύστοχο σε κρίσιμες βολές. Στο τέλος ο αγώνας έγινε "θρίλερ" με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Κυριακόπουλο, που έβαλε τρίποντο αλλά έχασε τη βολή και έκανε το 72-73 αντί να ισοφαρίσει, από 69-73, και στο τέλος με σκορ 73-75 αστόχησε σε μπάσιμο. Με τη λήξη ο Πάλμερ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 74-76 της πολύτιμης νίκης του ΚΑΟΔ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76.

Οι συνθέσεις:

Πανελευσινιακός: Κυριακόπουλος 11 (3/3 τρ.), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6, Παπανικολάου 10, Γκίμπσον 18(2), Μαγκουνής 8(1), Λιακόπουλος 13(1), Καμπ 2, Τσιάκος 3.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαιτζίδης 4, Ακεψιμαίδης 5(1), Μπένας, Μίσελ 9 (7 τάπες!), Κακαρούδης 16(1), Ντέιλ, Ζάρας 25(2), Ιωάννου, Πάλμερ 15 (14ριμπ.)